Dobre przedszkole podstawą sukcesu

Większość z nas pamięta czasy, w których chodziło do przedszkola i zazwyczaj nie wspomina ich zbyt dobrze. Nie możemy zapomnieć rozłąki z rodzicami, często niemiłych pań przedszkolanek, małej ilości zabawek, zmuszania do jedzenia szpinaku czy leżakowania. Na szczęście dziś już wiele się w tej kwestii zmieniło. Przedszkola, szczególnie te prywatne, powstają jak grzyby po deszczu, a żadne z nich w obliczu konkurencji, nie może sobie pozwolić na niekompetentny, niesympatyczny personel, złe warunki lokalowe czy zbyt wygórowane ceny. Trochę inaczej jest w przypadku placówek publicznych, które ciągle nie narzekają na brak chętnych, jednak i w ich przypadku można zaobserwować wiele pozytywnych zmian. Dobre przedszkole nie zawsze musi oznaczać drogie, niepubliczne. Czasami najlepsze może okazać się to, które mamy koło domu, bo nie będziemy narażać dziecka na długie przebywanie w samochodzie, a sami nie będziemy tracić mnóstwa czasu na dojazdy i stanie w korkach. Idealne przedszkole powinno przede wszystkim posiadać profesjonalny, empatyczny personel, dla którego pasją jest przebywanie z dziećmi i ich wychowywanie. Bardzo ważny jest również sam budynek i jego bezpieczeństwo, a także kolorowe, bogato wyposażone sale, w których dzieci będą spędzać większość dnia. Warto także zwrócić uwagę na to, czy wyposażenie jest dopasowane do potrzeb maluchów oraz przyjrzeć się jadalni i toaletom, które bardzo wiele mówią o czystości przedszkola. Jeżeli te elementy nie będą budzić naszych wątpliwości, kolejną ważną rzeczą, którą powinniśmy się zainteresować, jest organizacja dnia i prowadzone programy nauczania. Niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju maluchów są gry i zabawy ruchowe, także na świeżym powietrzu, nauka przynajmniej jednego języka obcego, poznawanie nowych piosenek i wierszyków, nauka liter i cyfr czy spacery i wycieczki krajoznawcze. Tylko twórczo zorganizowany dzień spowoduje, że nasze dziecko nie będzie się nudziło i chodziło ochoczo do przedszkola, które będzie mu się kojarzyło z dobrą zabawą i odkrywaniem ciągle nowych rzeczy.