Dobre przedszkole receptą na sukces twojego dziecka

Większość rodziców ma obawy przed posłaniem dzieci do przedszkola, dlatego poświęca dużo czasu i uwagi na to, by wybrać placówkę idealną dla swojej pociechy. Często nawet pieniądze nie grają roli, bo liczy się tylko bezpieczeństwo i zadowolenie dziecka, które wystarczająco przeżywa już sam fakt, że musi rozstać się z rodzicami na wiele godzin każdego dnia. Na pewno dla żadnej ze stron nie jest to łatwe, i wielu opiekunów, idąc do pracy, ma wyrzuty sumienia i przeżywa rozterki. Z jednej bowiem strony muszą pracować zawodowo, by zapewnić dziecku godne życie, z drugiej – nie chcą go zostawiać w obcych rękach na znaczną część dnia. Jeżeli czujemy, że nie jesteśmy jeszcze gotowi na tak długą separację, może warto wykonywać część pracy w domu, a dziecko posyłać do przedszkola tylko na 4-5 h dziennie. Dobrym rozwiązaniem może być także zatrudnienie opiekunki czy skorzystanie z pomocy dziadków. Najczęściej jednak sprawdzają się one tylko krótkoterminowo, a i tak prędzej czy później, będziemy musieli skorzystać z oferty przedszkola. Może więc nie warto odkładać tej decyzji w nieskończoność, bo im szybciej ją podejmiemy, tym prędzej nasze dziecko pozna rówieśników i będzie miało szansę na wszechstronny rozwój. Przedszkola przykładają do niego dziś ogromną wagę, proponując szereg zajęć podstawowych i dodatkowych, które doskonalą umiejętności motoryczne, manualne, intelektualne i muzyczne. Zatrudniają także odpowiednio wykształcony personel, który wie, w jaki sposób pracować z dziećmi, wpływać na ich wychowanie i nawiązywanie koleżeńskich relacji z rówieśnikami. Pedagodzy uczą poprzez zabawę i potrafią wydobywać potencjał tkwiący w każdym dziecku. Czasami nawet lepiej niż rodzice znają dobre strony i ograniczenia swoich podopiecznych oraz wkładają wiele trudu w to, by uczyć ich samodzielności. Jest ona niezwykle ważna, bo powoduje, że dziecko czuje się w przedszkolu pewniej, a ponadto, będzie niezbędna na etapie edukacji szkolnej. Rodzice często wyręczają swoje dzieci w wielu codziennych czynnościach, co tłumaczą brakiem czasu i dostatecznych umiejętności maluchów. Nie zdają sobie jednak sprawy, że wyrządzają im takim zachowaniem dużą krzywdę, bo uczą dzieci bezradności i nie motywują ich do odkrywania świata. W przedszkolu dziecko szybciej nauczy się samodzielnego wykonywania takich czynności jak: wiązanie butów, ubieranie się, prawidłowe zachowanie przy stole i sprzątanie po posiłku czy higiena osobista. Spotkania z logopedą przyczynią się z kolei do lepszej wymowy, a zajęcia korekcyjne zlikwidują wady postawy. To wszystko trudno jest zapewnić dzieciom w domu, dlatego warto je już dziś zapisać do dobrego przedszkola.