Sznurowadła, guziki i inne zmory - jak je przegonić?

Posłanie dziecka do przedszkola, jest dla niego czymś wielkim. Maluchy boją się nowych miejsc i nieznajomych osób, nie chcą być także rozdzielane z rodzicami. Aby zapewnić im większe poczucie bezpieczeństwa, warto dziecko odpowiednio wcześniej psychicznie przygotować na pierwszy dzień w przedszkolu, tak, by bez strachu wkroczyło w nowy, nieznany świat. Bardzo często w celu szybszej adaptacji, przedszkola oferują możliwość wcześniejszych wizyt dzieci w towarzystwie rodzica, albo organizują dni otwarte, w których dzieci mogą poznać personel i obejrzeć placówkę. Czasami też kilka pierwszych chwil w przedszkolu dziecko może spędzić w towarzystwie swojego rodzica i ulubionej zabawki. Najczęściej po jego wyjściu i tak nie obędzie się bez płaczu. Tę sytuację trzeba jednak przeczekać i uzbroić się w cierpliwość. Po kilku dniach wszystko powinno wrócić do normy, a u dziecka pojawić się akceptacja tego, że rodzic ma własne obowiązki, których nie może lekceważyć.

Przed dziećmi i rodzicami stoją jednocześnie inne wyzwania. Przedszkole to miejsce, w którym zamiast mamy i taty, jest pani przedszkolanka, którą dzieciaci zwykle nazywają ciocią. Oprócz tego pojawia się grupa rówieśnicza, często odmienna od tej, z którą dziecko ma do czynienia na co dzień. Inna kwestia jest taka, że przedszkole stanowi jedyne miejsce, w którym dziecko może przebywać w większej grupie rówieśników, pochodzących z różnych rodzin. Ci bowiem nie zawsze są obecni na osiedlach, na których mieszkamy. Tego rodzaju kontakt zdecydowanie pozytywnie wpłynie na nasze dziecko. Pamiętajmy, że za kilka lat pójdzie ono do szkoły, w której nawiązywanie i utrzymywanie relacji społecznych jest podstawą sukcesu.

Warto też zwracać uwagę na pewne drobiazgi, które dla dorosłego nie zawsze są dostrzegalne. Dla wielu dzieci problematyczne staje się zapinanie różnego rodzaju guzików czy wiązanie sznurowadeł. Jest to szczególnie kłopotliwe w sytuacji, kiedy inne dzieci już sobie z tymi zadaniami radzą. Rozwiązanie jest dosyć proste. Dopóki dziecko nie nabierze wprawy, wybierajmy ubrania zapinane na suwak, a buty – na rzepy. To zagwarantuje zdecydowanie większą samodzielność, zaś w domu zawsze możemy doskonalić sztukę wiązania sznurowadeł czy zapinania guzików. Kiedy dziecko będzie gotowe, z pewnością samo zechce pokazać grupie i Pani Cioci, co potrafi.